Voilà, a je tu Czexit

„Brexit povede k Czexitu“, „Češi půjdou ve stopách Velké Británie a vystoupí z EU“ nebo „Voilà, po Brexitu tu máme Czexit“. To je jen malá ukázka titulků, které se objevily na hlavních stránkách prestižních evropských deníků a serverů krátce poté, co se český premiér Bohuslav Sobotka po příjezdu z nedávného bruselského summitu před novináři zamyslel nad možným vystoupením Spojeného království z Evropské unie a komentoval případné dopady tzv. Brexitu na Evropu.

 Blog Lucie Bednárové
7.3.2016 12:00   |  

Ukázka je to pak především toho, jak ke své práci přistupují některá média (a světě drž se, nejen ta domácí). Vtip spočívá v tom, že premiér nic z toho, co novináři vybrali do výše uvedených titulků, neřekl. Uvedl pouze to, že pokud Britové rozhodnou v červnovém referendu, že členství jejich země v EU už nemá do budoucna smysl, můžeme debaty na podobné téma očekávat velmi brzy i v jiných členských státech, včetně České republiky. A proto bychom se na to měli připravit. (Slyšeli jste tam snad někde slovo Czexit?)

Ať už se však jednalo o neobratnost politiků, lenost novinářů ověřovat si fakta či slepou touhu vytvořit za každou cenu senzacechtivý titulek, který bude prodávat (eventuálně kombinace toho všeho), jedno je jasné: situace by se vysvětlovala (a žehlila) mnohem lépe, pokud by se Česká republika v Bruselu již pořádnou řádku let netěšila image věčného troublemakera a remcala.

Pokud bychom platili za spolehlivého partnera, který za tím, že je součástí evropské integrace, nevidí pouze obálku napěchovanou penězi z evropských fondů, ale také povinnosti, jež je třeba svědomitě plnit, a slovo, které je třeba držet, tak by možná „Czexit“ žádného novináře ani ve snu nenapadl.


Lucie Bednárová pracuje jako novinářka od roku 2009. Dlouhodobě se věnuje problematice EU, o které píše v tuzemsku i zahraničí. Od roku 2011 vede redakci webového portálu EurActiv.cz. S měsíčníkem Strategie spolupracuje od roku 2015.


Chcete něco dodat? Souhlasíte, nebo jste proti? Reagujte prostřednictvím facebookových komentářů, které můžete psát přímo zde pod článkem.

Čtěte také: Děkuji vám, média!


Autor: Lucie Bednárová, Strategie

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web