Scanner: Slepota a negramotnost vládnou

Video Když potřebujete napsat článek o reklamě, na Britskou asociaci pro reklamní normy (ASA) je spolehnutí.

 Jak se vylepšit pomocí přípravků Max Factor
2.6.2015 8:59   |  

Minulý týden zakázala ASA reklamní video firmy Procter & Gamble na YouTube. Problém byl v tom, že řečené video (vysílané na tamním kanálu Beauty Recommended) ukazuje modelku-vloggerku, která vychvaluje jakýsi krémíček – nebo zkrátka cosi ve flakónku – jménem Max Factor. Toto video tedy firma vložila, je-li to správné odvozeno od „vlogger“, na YouTube, aniž by podle ASA bylo dostatečně zřejmé, že za ním stojí P&G.

Scanner nemá ponětí, kolik upozornění je třeba členům ASA k tomu, aby pochopili, že něco je reklama. Jisté však je, alespoň podle časopisu Marketing Week, že na adresu ASA došla jedna stížnost – slovy JEDNA – na toto téma.

Při pohledu na video se ani tomu skoro nechce věřit. Video se jmenuje Beauty Recommended od firmy Procter & Gamble. Je to tam napsáno, latinkou, v názvu videa. Pro ty, kteří na něj klikli, aniž by věděli, co činí, je to během oněch několika minut ještě asi šestsetkrát zmíněno, hlasem i písemně. Jak je možné, že člověk, který takovou komunikační nálož přehlédl, je vůbec schopen napsat jakoukoli stížnost, je záhada.

Nechápejte to zle: kdyby někdo na fleku zakázal celý P&G i s jeho flakónky, nic obzvlášť zlého by se nestalo, soudí Scanner. Ale bylo by prima, kdyby důvodem k tomu byla spíš skutečnost, že takové video nasazuje holkám do hlav ještě pitomější představy o významu flakónků a krémíčků, než jaké v těch hlavách už obvykle bývají. A kdyby k tomu nevedla servilní ochota vyhovět stížnosti jednoho negramotného, slepého a hluchého spotřebitele s přebujelým vědomím vlastní důležitosti.


Čtěte také: Scanner: K poctě zbraň


Autor: Daniel Deyl, Strategie

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web