Český HomeBrain: nový rozměr televize

1.9.2010 10:44   |  

V září se na trhu objeví unikátní set-top box. Bude znamenat revoluci?

Set-top box HomeBrain se v základní sestavě dodává s dálkovým ovládačem a webovou kamerou

Internet na televizních obrazovkách je dnes už v podstatě samozřejmostí, každý výrobce se ale tento problém snaží řešit po svém. Českému podnikateli Petru Panýrkovi se povedlo dát dohromady unikátní konsorcium firem, s nimiž připravuje mix počítače a set-top boxu HomeBrain, který změní vaši televizi v multifunkční centrum. Do běžného prodeje se „česká Google TV“ dostane už v září, podobně fungující platforma Google TV by se měla v Evropě objevit až v roce 2011.

Na projektu HomeBrain začal Petr Panýrek, předseda představenstva společnosti High Tech Park, pracovat v roce 2006. Projekt koncipoval jako kompromis mezi klasickým stolním počítačem a takzvanými multimediálními centry, které vyvíjejí některé počítačové firmy (například HP). Tyto systémy ale podle Panýrka příliš neplní svůj účel. „Multimediální centra neumí o tolik více než klasické DVD přehrávače, a osobní počítače jsou zase pro hodně lidí zbytečně složité,“ vysvětluje Panýrek, kde našel díru na trhu. Proto začal společně s firmou Microsoft vymýšlet systém pro onu zhruba polovinu tuzemské populace, která doma počítač nemá, popřípadě ani nechce. Podle Panýrka totiž zdrojem nechuti k technologickým novinkám nejsou ani tak peníze, jako spíše strach ze složitého ovládání.

Kdo se bojí internetu

HomeBrain by tak měl podle Panýrka sloužit jako vstupní brána do světa internetu a služeb nejen pro důchodce, ale i další opatrné skupiny obyvatel. HomeBrain využívá jako operační systém okleštěnou verzi Windows, platforma je ale koncipována jako otevřená a své služby zde bude moci nabízet prakticky kdokoli. Ovšem partneři, kteří se do projektu zapojili hned od začátku, budou mít lepší výchozí pozici a podmínky, přizpůsobené jejich konkrétním potřebám.

Panýrek také Strategii přiznal, že firmy do projektu nepřispívaly ani tak finančně, jako spíše vkládaly svoje kapacity. LG tak například testovalo HomeBrain na svých televizích a potvrdilo, že systém funguje na všech současných modelech a dokonce i na všech televizorech LG vyrobených v posledních deseti letech, schopných připojit PC. T-Mobile zase pro projekt poskytuje přenosovou kapacitu. Finanční zapojení od partnerů tak Panýrek očekává spíše při zavádění projektu na trh. Žádný z partnerů nemůže v systému získat natolik exkluzivní pozici, že by vyloučila účast konkurence.

Do projektu je v současnosti zapojeno kolem dvaceti firem, systém by tak měl kromě multimediálních služeb (jako je sledování digitálních a internetových televizních stanic, prohlížení videí a fotek, poslech hudby a online rádií apod.) a surfování po internetu umožňovat elektronické nákupy (třeba pomocí čtečky čárových kódů), sledování zdravotního stavu a komunikaci s lékařem, elektronické bankovnictví, napojení na veřejné a soukromé kamerové systémy nebo dálkové ovládání elektronických prvků v bytě či autě, stejně jako ucelený komunikační mix e-mailu, chatu a Skypu.

Ideálně pro důchodce

Systém má díky spolupráci se sdružením Život 90, které se stará o aktivní život seniorů, zabudovanou unikátní funkci „Důchodcovský maják“. Ta kromě krizového tlačítka, komunikátoru a funkcí pro monitoring zdravotního stavu nabízí třeba sociální síť pro uživatele HomeBrainu nebo funkci umožňující sledování městských kamer a následné hlášení podezřelého chování, což se údajně osvědčilo v Británii. O projekt HomeBrain už projevilo zájem i ministerstvo vnitra. Panýrek také usilovně jedná se zástupci místní samosprávy, které projekt nabízí zajímavou možnost komunikace s občany.

Do prodeje se zapojí i partneři

HomeBrain by se měl na českém trhu objevit už letos v září, základní verze vyjde zájemce na zhruba patnáct tisíc korun. Jediné, co zařízení potřebuje, je televizor s HDMI konektorem a internetové připojení. V balení dostanete zmiňovaný mini TV počítač s procesorem Intel Atom, webovou kameru pro komunikaci skrze předinstalovaný Skype a dálkové ovládání, které má na spodní straně zmenšenou verzi klasické počítačové klávesnice (přepíná se pomocí zabudovaného gyroskopu), a pracuje s rádiovým připojením, které nabízí větší pracovní vzdálenost než standardní infra systémy. HomeBrain pak má v sobě mimo jiné zabudovaný pevný disk a DVD vypalovačku, ostatní zařízení lze připojit přes USB.

Jako prodejní kanály by měly kromě klasických obchodů a regionálních zástupců fungovat i jednotliví partneři projektu - LG chce HomeBrain nabízet za akční cenu v balíčku s novým typem televize, stejně tak T-Mobile může systém nabízet při koupi internetového připojení. V první vlně by se na trhu mělo objevit kolem padesáti tisíc kusů.


Současní partneři projektu HomeBrain

ABB, Bedna TV, Cambridge Company, Combitrading, ČSOB, Eaton, I-legálně.cz, Intel, Kinalisoft, LG, Makro, Microsoft, Motorola, Osvětlovací technika, Samsung, SpeechTech, T-Mobile, Technologické centrum Akademie věd ČR, Tesco, Xerox, Život 90

Autor: Jan Brychta

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web