Český HomeBrain: nový rozměr televize

1.9.2010 10:44   |  

V září se na trhu objeví unikátní set-top box. Bude znamenat revoluci?

Set-top box HomeBrain se v základní sestavě dodává s dálkovým ovládačem a webovou kamerou

Internet na televizních obrazovkách je dnes už v podstatě samozřejmostí, každý výrobce se ale tento problém snaží řešit po svém. Českému podnikateli Petru Panýrkovi se povedlo dát dohromady unikátní konsorcium firem, s nimiž připravuje mix počítače a set-top boxu HomeBrain, který změní vaši televizi v multifunkční centrum. Do běžného prodeje se „česká Google TV“ dostane už v září, podobně fungující platforma Google TV by se měla v Evropě objevit až v roce 2011.

Na projektu HomeBrain začal Petr Panýrek, předseda představenstva společnosti High Tech Park, pracovat v roce 2006. Projekt koncipoval jako kompromis mezi klasickým stolním počítačem a takzvanými multimediálními centry, které vyvíjejí některé počítačové firmy (například HP). Tyto systémy ale podle Panýrka příliš neplní svůj účel. „Multimediální centra neumí o tolik více než klasické DVD přehrávače, a osobní počítače jsou zase pro hodně lidí zbytečně složité,“ vysvětluje Panýrek, kde našel díru na trhu. Proto začal společně s firmou Microsoft vymýšlet systém pro onu zhruba polovinu tuzemské populace, která doma počítač nemá, popřípadě ani nechce. Podle Panýrka totiž zdrojem nechuti k technologickým novinkám nejsou ani tak peníze, jako spíše strach ze složitého ovládání.

Kdo se bojí internetu

HomeBrain by tak měl podle Panýrka sloužit jako vstupní brána do světa internetu a služeb nejen pro důchodce, ale i další opatrné skupiny obyvatel. HomeBrain využívá jako operační systém okleštěnou verzi Windows, platforma je ale koncipována jako otevřená a své služby zde bude moci nabízet prakticky kdokoli. Ovšem partneři, kteří se do projektu zapojili hned od začátku, budou mít lepší výchozí pozici a podmínky, přizpůsobené jejich konkrétním potřebám.

Panýrek také Strategii přiznal, že firmy do projektu nepřispívaly ani tak finančně, jako spíše vkládaly svoje kapacity. LG tak například testovalo HomeBrain na svých televizích a potvrdilo, že systém funguje na všech současných modelech a dokonce i na všech televizorech LG vyrobených v posledních deseti letech, schopných připojit PC. T-Mobile zase pro projekt poskytuje přenosovou kapacitu. Finanční zapojení od partnerů tak Panýrek očekává spíše při zavádění projektu na trh. Žádný z partnerů nemůže v systému získat natolik exkluzivní pozici, že by vyloučila účast konkurence.

Do projektu je v současnosti zapojeno kolem dvaceti firem, systém by tak měl kromě multimediálních služeb (jako je sledování digitálních a internetových televizních stanic, prohlížení videí a fotek, poslech hudby a online rádií apod.) a surfování po internetu umožňovat elektronické nákupy (třeba pomocí čtečky čárových kódů), sledování zdravotního stavu a komunikaci s lékařem, elektronické bankovnictví, napojení na veřejné a soukromé kamerové systémy nebo dálkové ovládání elektronických prvků v bytě či autě, stejně jako ucelený komunikační mix e-mailu, chatu a Skypu.

Ideálně pro důchodce

Systém má díky spolupráci se sdružením Život 90, které se stará o aktivní život seniorů, zabudovanou unikátní funkci „Důchodcovský maják“. Ta kromě krizového tlačítka, komunikátoru a funkcí pro monitoring zdravotního stavu nabízí třeba sociální síť pro uživatele HomeBrainu nebo funkci umožňující sledování městských kamer a následné hlášení podezřelého chování, což se údajně osvědčilo v Británii. O projekt HomeBrain už projevilo zájem i ministerstvo vnitra. Panýrek také usilovně jedná se zástupci místní samosprávy, které projekt nabízí zajímavou možnost komunikace s občany.

Do prodeje se zapojí i partneři

HomeBrain by se měl na českém trhu objevit už letos v září, základní verze vyjde zájemce na zhruba patnáct tisíc korun. Jediné, co zařízení potřebuje, je televizor s HDMI konektorem a internetové připojení. V balení dostanete zmiňovaný mini TV počítač s procesorem Intel Atom, webovou kameru pro komunikaci skrze předinstalovaný Skype a dálkové ovládání, které má na spodní straně zmenšenou verzi klasické počítačové klávesnice (přepíná se pomocí zabudovaného gyroskopu), a pracuje s rádiovým připojením, které nabízí větší pracovní vzdálenost než standardní infra systémy. HomeBrain pak má v sobě mimo jiné zabudovaný pevný disk a DVD vypalovačku, ostatní zařízení lze připojit přes USB.

Jako prodejní kanály by měly kromě klasických obchodů a regionálních zástupců fungovat i jednotliví partneři projektu - LG chce HomeBrain nabízet za akční cenu v balíčku s novým typem televize, stejně tak T-Mobile může systém nabízet při koupi internetového připojení. V první vlně by se na trhu mělo objevit kolem padesáti tisíc kusů.


Současní partneři projektu HomeBrain

ABB, Bedna TV, Cambridge Company, Combitrading, ČSOB, Eaton, I-legálně.cz, Intel, Kinalisoft, LG, Makro, Microsoft, Motorola, Osvětlovací technika, Samsung, SpeechTech, T-Mobile, Technologické centrum Akademie věd ČR, Tesco, Xerox, Život 90

Autor: Jan Brychta

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web