NBC na olympiádě v Riu rekordně bohatne, prodala reklamy za miliardu dolarů

Americký televizní trh letos v srpnu čeká mimořádný nárůst sledovanosti a příjmů. Důvodem jsou olympijské hry v Riu de Janeiru, které umožní vysílat sportovní soutěže živě v primárním čase. To naposledy zažili v USA při letních hrách v Atlantě v roce 1996. Stanice NBC oznámila, že již prodala reklamy v souvislosti s olympiádou za miliardu dolarů (24 miliard korun).

Brazilské Rio de Janeiro
30.3.2016 10:35   |  

Podle prohlášení NBC z počátku tohoto týdne její letošní příjmy z reklamy překonají všechny dosavadní olympiády. „Překonali jsme hranici jedné miliardy dolarů o čtyři měsíce dříve než v případě her v Londýně (v roce 2012),“ prozradil Seth Winter, viceprezident NBC Sports pro prodej reklamy.

Do začátku soutěží v Riu zbývají ještě více než čtyři měsíce, před čtyřmi lety přitom NBC dosáhla hranice miliardy dolarů až pár dní před zahájením olympiády v Londýně, kde nakonec díky sledovanosti 219 milionů diváků za celou dobu her na reklamě vydělala dosud rekordních 1,3 miliardy. V případě posledních zimních olympijských her v Soči v roce 2014 to bylo podle agentury Bloomberg o 200 milionů méně.

Vysílací práva za 1,28 miliardy dolarů

Americké televize budou těžit z malého časového rozdílu, což umožní vysílat sportovní soutěže živě v reálném čase. Mezi brazilskou metropolí a New Yorkem se jedná pouze o jednu hodinu, v případě Londýna byl přitom posun pěti hodin, u Soči sedmi hodin.

„Schopnost olympiády dominovat primárnímu vysílacímu času 17 nocí v kuse je nesrovnatelná,“ tvrdí Winter. Podle stanice ještě stále zbývá prostor pro prodej další reklamy.

NBC je dlouholetým partnerem Mezinárodního olympijského výboru. Za vysílací práva NBC utratila 1,28 miliardy dolarů v rámci balíčku, kdy si předplatila práva na olympijské hry (letní i zimní) mezi roky 2014 a 2020 za 4,4 miliardy. Ve stejné politice stanice pokračuje, před dvěma lety koupila prioritně vysílací práva za 7,65 miliardy dolarů na šest olympiád mezi roky 2022 a 2032.


Čtěte dále:

Brazilská ekonomika je v rozkladu. Dorazí ji srpnová olympiáda?

Sportu mládeže hrozí, že přijde o půl miliardy od loterijních společností

Olympijská vysílací práva stále zdražují, za 20 let na dvojnásobek

Autor: Pavel Michl redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web