Studie: Přechod na novou generaci TV vysílání bude stát 21 miliard

Přechod na novou generaci digitálního televizního vysílání DVB-T2 vyjde české domácnosti do konce roku 2020 na 20,8 miliardy korun. Zhruba 60 procent bytů bude řešit problém s investicí do nové televize nebo set-top boxu. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Grant Thornton.

České Radiokomunikace
18.12.2015 16:34   |  

„Tyto domácnosti přijímají nyní digitální terestrický signál a nebudou mít na výběr. Zbývajících 40 procent přijímá televizní signál po kabelu nebo satelitu, a těch se tato investice prakticky týkat nebude,“ uvedl David Pirner z poradenské firmy.

Hlavním důvodem výměny televizí či set-top boxů je změna vysílací technologie, a s tím související změna kodeku z MPG-2 pravděpodobně na HEVC nebo MPG-4. Vysílací technologie se mění kvůli uvolnění části kmitočtů mobilním operátorům, kteří potřebují větší prostor pro poskytování mobilního vysokorychlostního internetu. Současné televize a set-top boxy novou technologii DVB-T2 většinou nepodporují.

„Změna je definitivní. Není to v rovině úvah a je zcela jasné, že čeští televizní diváci budou muset do svých peněženek pro částku kolem 20 miliard korun do konce roku 2020 skutečně sáhnout. A nepomůže ani přechod z terestrického vysílání na kabelovku nebo satelit, protože i při této variantě budou investice například do satelitu nutné nehledě na to, že kabelové i satelitní vysílání je placenou službou,“ dodal Pirner.

V Česku je v současnosti 4,2 milionu domácností a v každé je průměrně 1,84 televize. Průměrná cena televize je 11.000 Kč a průměrná cena set-top boxu 750 korun. Podle analýzy si z těch domácností, kterých se problém týká, 60 procent pořídí novou televizi a 40 procent nový set-top box. Do nových TV budou muset Češi investovat zhruba 18,5 miliardy, do set-top boxů necelých 2,5 miliardy korun.


Čtěte také:

Digitální vysílání Českých Radiokomunikací pokryje většinu Prahy a rozšíří počet stanic

Rozhlas a Radiokomunikace spustily zatím nejvíce plnohodnotné digitální vysílání

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web