The Prague Post a Lidové noviny bodovaly

8.11.2007 12:46   |  

Dva čeští zástupci, anglojazyčný týdeník The Prague Post a celostátní deník Lidové noviny, skvěle uspěli na mezinárodním fóru prestižní soutěže European Newspaper Award.

Soutěž pořádá od roku 1999 německá organizace Büro für Zeitungsdesign v čele s renomovaným designérem Norbertem Küpperem ve spolupráci s odbornými časopisy Medium Magazin z německého Frankfurtu a rakouským Der Österreichische Journalist. Sedmý ročník této vysoce ceněné evropské soutěže novinového designu se konal na sklonku minulého roku a zúčastnilo se jej 306 titulů z 26 zemí, které se utkaly v 18 kategoriích.

ČTYŘI CENY, PĚT VÍTĚZŮ

Pro čtyři hlavní ceny si nakonec přišlo pět vítězů. Švédský Östersunds Posten získal titul za nejlepší evropský design mezi lokálními deníky, jedničkou regionálních deníků v Evropě se stal rakouský Kleine Zeitung z Grazu a evropským králem mezi celostátními deníky byl zvolen britský The Guardian. Pro cenu za nejlepší novinový design v kategorii týdeníků si přišly společně německý Die Zeit a Kauppalehti Presso z Helsinek. Zvláštní cena mezinárodní poroty putuje do Portugalska, konkrétně do lisabonské redakce listu Diário de Noticias.

Zajímavostí je, že všechna periodika, s výjimkou tradičního časopisu Die Zeit, jsou tištěna v tabloidovém formátu.

ČEŠI SE NEZTRATILI

Do špičky evropského novinového designu se dostala také dvě česká periodika. Již popáté v řadě získal The Prague Post dvě ceny v kategorii Úvodní strana týdeníku za tři čísla z roku 2005 a dvě z roku 2004. Oceněna byla také design editorka listu Caroline Wren v kategorii Portfolio. „Vzhled Prague Post byl pro nás vždy velmi důležitý. Je totiž nutné, aby reflektoval náš styl progresivního zpravodajství z nejrůznějších oblastí,“ byl potěšen hlavní redaktor Will Tizard a dodal: „Na práci Caroline Wren jsme z tohoto důvodu velmi hrdí.“ Dalším českým reprezentantem v soutěži byly Lidové noviny, které vybojovaly jednu z cen v kategorii Ilustrace za čtyři loňská vydání sobotní přílohy Orientace. Šéfredaktor listu Veselin Vačkov k tomu říká: „Příloha Orientace vychází jako součást sobotních Lidových novin od roku 1998. Titulní stranu ilustruje přední český kreslíř Pavel Reisenauer. Lidové noviny byly oceněny již potřetí. V roce 2003 získaly opět cenu za ilustraci a o rok dříve byly vyznamenány za zpravodajství z katastrofálních povodní.“ Ceny budou předány na slavnostním večeru ve Vídni v průběhu dubna letošního roku.

1) Nejlepší evropský novinový design pro švédský lokální deník Östersunds Posten

2) Cena za Úvodní stranu týdeníku pro The Prague Post

3) Cena za Ilustraci pro deník Lidové noviny

Hlavní ceny za nejlepší evropský novinový design

KATEGORIE

Lokální deník Östersunds Posten, Švédsko

Regionální deník Kleine Zeitung, Rakousko

Celostátní deník The Guardian, Velká Británie

Týdeník Die Zeit, Německo

Kauppalehti Presso, Finsko

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY

Diário de Noticias, Portugalsko

Autor: Michael L. Bína

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web